Şeffaf Kutu Harflerin Yapıştırılması

Açık hava reklam sektöründe en fazla kullanılan materyallerden biri olan pleksiglas ile kutu harf yapımı oldukça yaygındır. Gerek işlemesinin kolaylığı gerekse maliyetinin düşük olması sebebiyle tüm reklamcıların kullandığı materyal haline gelmiştir.

Kutu harf yapımı için pleksiglas levhalar CNC makinesinde önceden tasarlanmış şablona göre kesilerek kutu harf yapmaya uygun hale getirilir. Tasarımın ve fontun özelliğine göre harflerin şekli değişebilmektedir, bu nedenle parçaların yapıştırma zorlukları da tasarıma göre değişmektedir.

Reklam atölyelerinde bu zorluklarla karşılaşmamak için daha basit tasarım tercih edilirdi ve müşteriye sanatsal yönü olmayan düz yazı harfler verilirdi. Yeni materyallerin sektöre girmesiyle bu zorlukların üstesinden gelindi ancak özellikle şeffaf pleksiglas levhalar ile çalışırken dışarıdan bakıldığında düzgün görünmesi daha fazla önem arz etmeye başladı.

Işıklı tabela veya kutu harflerin bağlantı noktalarının iyi birleştirilmediği çok kolay fark edilebilmektedir. Zira ışıklı kutu harf yapıldıktan sonra içerideki ışığın köşelerdeki lekeleri belli etmesi kaçınılmazdır.Dolayısıyla müşteriye daha temiz ürün teslim etmek mecburiyet haline geldi. Müşteri iyi görünmeyen ürünü almak veya bir daha sizinle çalışmak istemeyecektir.

Bunu önlemek adına pleksi levha yapıştırma işlemlerinde titiz davranmak gereklidir. Buna rağmen atölyelerde pleksi harfleri yapıştırmak için hızlı yapıştırıcı kullanan firmalar bulunmaktadır. Hızlı yapıştırıcı kullanılmasının sebebi zamandan tasarruf etmek olsa da renkli pleksi parçalarının dahi rengini bozabilmektedir.

Hem şeffaf yüzeyde hem de renkli pleksi parçalarında lekesiz ve belirsiz bir yapışma isteniyorsa kloroform tercih edilmelidir. Merken kloroform alman mühendisliği ile geliştirilmiş, tamamen bu iş için tasarlanmış özel bir üründür. Özel İz Bırakmayan serisi ile pleksi imalatçılarının vazgeçilmez yardımcısı olmuştur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir