Oto Cam Filmi Aparatı

OTO CAM FİLMİ APARATI

Oto cam filmi uygulama basit görünse de birkaç püf noktadan bahsetmek istiyoruz. Ayrıca cam filmi yaptırmayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kanuni zorunluluk bulunmakta. Uygulama yaptırmadan önce bu makaleyi okumanız size çok fayda sağlayacaktır.

Cam filmi uygulamak bir zamanlar popüler bir tercih olarak öne çıkıyordu ve neredeyse her araçta görmek mümkündü. Ancak yapılan abartı karartma filmler sonucu yasaklandığı haberleri çıktı. Elbette cam filminin aracınız için yararları bulunmaktadır;

 • Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak
 • Aracın içinin fazla ısınmasını engellemek
 • Enerji tasarrufu sağlamak
 • Şık görünüm

Eğer aracınıza film uygulamadıysanız bunun için önünüzde çok fazla seçenek bulunmaktadır, hatta seçenekler arasında kararsız kalma ihtimaliniz yüksek. Öncelikle yanlış uygulama yapmamak ve bu konuda ceza almamanız için kanunları bilmeniz gerekiyor.

 • Ön cam minimum %75 ışık geçirgenliğine sahip olmalıdır
 • Yan camlar minimum %70 ışık geçirgenliğine sahip olmalıdır.

Yani arabanın için belli görünebilmeli ve yolcular seçilebilmelidir. Bunun güvenlik sebepleriyle olduğunun altını çizmekte fayda var. Cam filmi uygulama firmalarına danışarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Cam filmi tipleri nelerdir?

Cam filmleri poliester malzemeden üretilen çeşitli katmanlardan oluşan esnek bir malzemedir. Maliyetlerden dolayı Türkiye’de her mağazada bulunmasa da dünya çapında kullanılan diğer cam filmi türlerini inceleyelim.

 

cam filmi çekme aracı

Renkli film

Kolaylıkla bulabileceğiniz en yaygın çeşit renkli filmlerdir, zevkinize göre far veya sis lambaları için renkli kaplama yaptırabilirsiniz. Uygulaması ve kullanması kolaydır, ucuz oldukları için tercih sebebidir. Ön ve yan camlar için orta düzeyde UV koruması sağlar.

 • Olumlu yönleri: Uygun fiyat avantajı, hızlı uygulama, bol renk seçeneği
 • Olumsuz yönleri: Orta düzey UV koruması, kaliteye göre rengin solması.

 

oto cam filmi çekme aparatı

Metalize film

Bu filmler mikroskobik metal parçaları içerdiğinden dolayı araca parlak görünüm sağlar, bu metalik görünüm reflektif özelliği sayesinde güneş ışınlarını çok iyi oranda yansıttığı için aracın güneş altında fazla ısınmasını önler.

 • Olumlu yönleri: Çizilmeye karşı güçlü ve dayanıklı olmaları, yaz-kış kullanım kolaylığı

 

toptan oto cam filmi aparatı

Karbon film

Metalik cam filmi yapısına benzer olan karbon filmin içinde karbon partikülleri bulunmaktadır. Güneş ışınlarını engellemede büyük fayda sağlayan karbon parçaları aracın içini serin tutarak enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Fiyatları oldukça yüksektir.

 • Olumlu yönleri: Yüksek koruma, şık mat görünüm
 • Olumsuz yönleri: Yüksek fiyat.

 

cam filmi çekme aparatı

Seramik film

En pahalı ve özel kaplama olarak listenin başında seramik kaplama bulunmaktadır. Seramik parçaları içeren film en yüksek düzeyde güneş ışını koruması sağladığı gibi en yüksek dayanıklılığa sahip film olma özelliğini taşımaktadır. Çizilmelere karşı ultra derece dayanıklılığı onu uzun ömürlü yapmaktadır.

 • Olumlu yönleri: En yüksek düzeyde koruma, dayanıklılık.
 • Olumsuz yönleri: Pahalı olması, bulunmasının zor olması.

4 thoughts on “Oto Cam Filmi Aparatı”

Yorum bırakın