Araç Kaplama Malzemeleri

Araç kaplama Malzemeleri

Araç Kaplamak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?

Araç kaplama yapmak için hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Yoksa sadece folyo yeter mi diyorsunuz?

Tam anlamıyla bir araç kaplamak için elinizde doğru malzemeler olması gerekiyor ki ortaya temiz bir iş çıksın. İster kısmi kaplama olsun isterse tam kaplama, kullanmanız gereken yardımcı araç gereçlere mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki araç kaplama işleminde en büyük araç, teknik becerinizdir.

Yetenekli araç kaplamacılar teknik becerisinin yanında kullandığı ekipmanlarla da fark yaratmaktadır. İyi bir kaplamacı olmak için bu ekipmanları kullanmanı yararınıza olacaktır.

Nedir bu yardımcı ekipmanlar;

araç kaplama için temizlik solüsyonu

 

Temizlik Solüsyonu

Araç kaplama işlemine geçilmeden önce aracın pisliklerden arındırılması için kullanılan temizlik ürünleri en önemli ekipmanların başında gelmektedir. Folyonun ömrünü ve işlemin sağlıklı yapılabilmesi için kritik değere sahiptir. Aksi halde folyo araca tam yapışma göstermez ve atmalar meydana gelebilir. Bu işlem için endüstriyel solüsyonlar mevcuttur, aracın üst tabakasındaki kiri maksimum düzeyde temizlemek ve folyonun en iyi şekilde yapışmasını sağlamak için Merken temizlik solüsyonu kullanılmasını öneririz. Ayrıntılı bilgi için Merken Temizlik Solüsyonu

 

 

araç kaplama için maket bıçağı

Maket Bıçağı

En çok kullanılan araçlardan olan maket bıçağı günlük hayatımızda da kullanışlıdır. Özellikle araç kaplama işlemi esnasında folyoyu kesmek için bıçak keskinliği yüksek, kaliteli çelikten yapılan maket bıçakları tercih edilmelidir.

 

 

Eldiven

Son zamanlarda gittikçe popülerleşen kaplama eldivenini kullananlar arttı, yurt dışındaki kaplamacıların neredeyse hepsi eldiven kullanmaktadır.

 

 

 

Bant

Kaplama işlemlerinde folyonun taşan kısımlarının düzgünce kesilmesi ve istenmeyen yerleri maskelemek için kaplama bantları işlevsel olup, büyük işlerde oldukça sık kullanılmaktadır.

Kesme bandı

3M firmasının patentiyle ortaya çıkan Knifeless kesici ip olarak araç kaplamacıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kullanımı yaygın olmasa da maket bıçağının yarattığı dalgalanmaları sıfıra indirerek folyo birleşim yerlerinin yekpare görünmesini sağlar. Olmazsa olmaz bir malzeme değildir, yalnızca uygulamacının işini hızlandırır.

 

 

Ragle

Bu konuda belki de en önemli araç sayılabilir. Folyo kaplamak için en temel malzemelerden biridir. Ragle seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri folyoya zarar verip vermediğidir. Orjinal olmayan ham maddeden yapılan raglenin folyoyu çizme riski yüksektir. Araç ve folyo kaplama işlerinde Alcantara keçeli raglenin kullanılması önerilmektedir.

 

 

Isı tabancası

Kaplanacak yüzeyin eğimli kenarlarında folyoyu ısıtatak esnetmeyi sağlayan temel araçlardan biridir. Yalnızca ısıtıcı ve ragle ile araç kaplayan yetenekli aplikasyoncular mevcuttur ancak siz yine de işinizi riske atmadan daha çabuk şekilde bitirmek için diğer araç gereçleri de kullanmayı tercih edin.

Folyo

Tabi ki en önemlisi kaplama folyosu. Hangi çeşit folyo kullanacağınızı ve rengini seçtiyseniz ölçülerine göre kaplamaya başlayabilirsiniz. Yakında folyo çeşitleri hakkında rehber olacak bir makale gelecek. Kolay gelsin.

Araç ve folyo kaplama hakkındaki makalemizi buradan okuyabilirsiniz. https://www.okcreklam.com/2019/04/18/folyo-nasil-kaplanir/

 

Kaynak.cartalk.com

1 thought on “Araç Kaplama Malzemeleri”

Yorum bırakın