Baskı Makinesi Kafa Temizleme

Dijital Baskı Makinesi Kafa Temizleme

Geniş format dijital baskı makinesi kafaları temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Açıkhava reklam sektöründe internet üzerinde bilgilendirici kaynaklar az olduğundan dolayı sektörde geleneksel yöntemler uygulandığı görülmektedir.

Küçük reklam atölyelerinde görülen yanlış uygulamalar sonucu makinelerin ömrü kısalmış olmakla birlikte ortaya kötü neticelenmiş sonuçlar çıkmaktadır.

 

Geniş Format Baskı Makinesi Kafa Temizleme Nasıl Olmalıdır?

Geniş format dijital baskı makinelerini günlük rutin kullanım sonrası kafa hortumlarını ve baskı kafalarını temizlemek büyük önem taşımaktadır. Kullanıcı tarafından çoğunlukla önemsenmeyen bu durum, bir süre sonra baskı makinesinin kafasında tıkanma ve bazı baskı problemlerine yol açar.

Her reklamcının, dijital baskıdan sonra makineye ve boyaya uyumlu bir temizlik solventi ile temizlemesi gerekmektedir. ancak reklamcılar çoğunlukla makine dostu solvent almak yerine ucuz solvent tercihinde bulunmaktadır.

Bu durum kısa vadede anlaşılmasa dahi uzun vadede makinenize ciddi zararlar verebilmektedir. Genellikle piyasada bolca bulunan Çin menşeili ve boyaların kimyasına uyumsuz denebilecek katkı maddeleriyle yapılmış ürünler bulunmaktadır.

Bu solüsyonlar baskı makinenizin hortumlarında, filtrelerinde ve baskı kafalarında tortu oluşturmaktadır ve zaman içinde ise ciddi sorunlar yarattığı görülmüştür.

 

Ucuz Çin malı kimyasalları kullanmak kısa vadede kazanç gibi görünse de uzun vadeli düşündüğünüzde baskı kafalarında yaşanan problemler, hortumlarda oluşan tortular, kafaların altındaki filmlerin kopması ve en önemlisi de insan sağlığı için tehdit oluşturan zararlı kimyasalları içermesi neden uzak durulması hakkında ışık tutuyor.

Kaliteli temizlik solventi ağır bir kokuya sahip değildir ve hafif yağlı yapısı vardır. Reklam toptancınızdan alırken buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Biz, hafif yağlı yapısı ve güçlü çözücü özelliği ile makine dostu Merken Solvent Cleaner tercih etmenizi öneririz. Yağlı yapısı sayesinde uzun süre makinenizi çalıştırmasanız bile kafaların nemli kalmasını sağlayacaktır.

Baskı makinesi temizliğinde diğer önemli nokta kafa temizleme bezleridir. Kullanılan bez mümkün olduğunca toz tutmayan, hav bırakmayan, antistatik özelliğe sahip olmalıdır. Temizlik sırasında kullandığınız bezin antistatik elektrik üretmesi demek, nozzle’ların tıkanıp boya kesintilerine başlaması demektir ve bu durumda tıkanıklığı yeniden gidermeniz gerekebilir.

Piyasada kilo ile satılan ucuz tekstil bezleri kullanmak makineye tahmin ettiğinizden fazla zarar vermektedir. Bezden çıkan ufak toz parçası nozzle’a girerek kalıntı oluşturur ve deliği tıkamaya başlar. Baskı çevrimi sırasında bunu ince sabit boş çizgi şeklinde fark edebilirsiniz.

Tüy bırakmayan yapısı nedeniyle sektörün büyük kısmı microfiber bez tercih etmektedir. Merken Microfiber Kafa Temizleme Bezi her reklamcıyı mutlu eden, makinenizi korumanıza yardımcı olacak yapıya sahiptir.

Uzun yıllar kullandığınız ve ekmek yediğiniz makinenize iyi bakmak her zaman faydalıdır.

 

 

Yorum bırakın