Araç Folyo Sökme Rehberi

Folyo Sökücü ile Folyo Sökmek

Yeni aldığım aracın üstünde kaplama folyosu var” veya “yıllar önce aracımı kaplattım, şimdi sökemiyorum” gibi şikayetleri reklam sektöründe olan herkes duymuştur. Araç kaplama folyosu sökmenin bir eziyete dönüşmesi ve gerekli çözümlerin bulunamamış olması gariptir. Araç folyo sökme rehberi size bu konuda yardımcı olacaktır.

İlk defa folyo sökecekseniz Folyo Nasıl Sökülür adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca folyo sökmek için diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Açık hava reklam piyasasında birkaç çeşit folyo sökücü mevcuttur, bu yazıda Alman ürünü Merken markasının uygulanmasını ve sonuçlarını aktaracağız. Folyo sökmede genel şikayet folyonun değil yapışkanın sökülememesidir, Merken bu konuda faydalı bir çözüm üretmiş, folyo yapışkanını folyo ile birlikte yumuşatıp çözen bir kimyaya sahip.

Adım adım araç kaplama folyosu nasıl sökülür?

Araç folyo sökme rehberi yazımızda gerekli olan malzemelerin hazırlığını yapmanız çok önemlidir. Uygulamadan en yüksek verimi alabilmeniz için sıralanmıştır.

Gerekli ekipmanlar:

  • Merken folyo sökücü
  • Eldiven
  • Plastik ragle
  • Küçük bir kap
  • Boya fırçası
  • Maskeleme bandı
  • Bez
  • Yüz maskesi

 Yardımcı ekipmanları tamamladıktan sonra folyo sökme işlemine başlayabilirsiniz.

1. Aracın yüzeyini temizleyin

Araç veya folyo sökmek istediğiniz yüzeyi nemli bir bez yardımıyla silip temizleyin. Yüzeye yapışan toz ve kirler kimyasalın tam olarak tepkimeye girmesine engel oluşturabilmektedir. Temizleme yaparken farklı kimyasallar kullanmamaya özen gösterin. Su ile temizlemeniz yeterlidir.

2.Merken folyo sökücüyü küçük bir kaba boşaltın

Uygulama aşamasına geçmeden önce az miktarda folyo sökücüyü fırça ile kolay sürebilmeniz için kaba boşaltın.

3. Fırça ile yüzeye uygulama yapın

 Aracın kenarlarından başlayarak her noktanın doyacağı şekilde uygulayın. Burada önemli olan nokta çevre şartları ve aracın üstündeki folyonun kalitesidir. Soğuk hava şartlarında uygulama yapmanız önerilmez, ancak eski ve kalitesiz bir folyo ile karşılaşıyorsanız uyguladığınız yüzeyi daha fazla doyurmanız gerekecektir.

Alternatif bir öneri ise ilk katmanı uyguladıktan sonra yüzeyde bir katman daha oluşturmaktır. Böylece yüzeyin, kimyasalı daha fazla emmesini sağlarsınız. Merken folyo sökücünün folyo yüzeyinden folyonun içine nüfuz ettiğini unutmayın. Uygulama esnasında sağlık açısından eldiven ve maske kullanımı önerilmektedir.

Uygulama yaparken aracın açıkta kalan plastik parçalarını, farları, boyalı kaportayı maskeleme bandıyla kapatın, buraya folyo sökücü sürmemeye özen gösterin.

4. Folyo sökücünün tepkimeye girmesini bekleyin

Yüzeyde yeterli katman oluşturduktan sonra yaklaşık olarak 30-45 dk içinde folyo yüzeyinde kabarmalar oluşacaktır. Eğer bu süre içinde folyoda yumuşama veya kabarma meydana gelmiyorsa bir miktar daha uygulama yapmanız yerinde olacaktır. Hava şartlarının ve folyo kalitesinin tepkime süresini değiştireceğini göz önünde bulundurun.

Tavsiye olarak; bir kenardan uygulamaya başlayarak sona kadar gidin, bu süre zarfında ilk uygulama yaptığınız yerler tepkimeye girmiş olacak ve bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

5. Folyo sökme işlemi

Son aşama olarak görülen folyo sökme aşamasında yumuşamış folyoyu yavaş bir şekilde kaldırın. Sökme işlemi sırasında kabarmayan ve yumuşamayan bölgeleri gözlemleyin ve tekrar uygulama yapın. Özellikle açık renkli folyolarda yüzeydeki kimyasal belli olmadığı için uygulama yapılmayan bölgeler kalabilmektedir.

Folyonun altındaki yapışkan ile birlikte söküldüğüne dikkat edin. Kalan yapışkanlar için fazla uğraşmadan folyo sökme işlemini bitirin.

6. Ragle ile sıvama

Altında kalan yapışkanlar folyo sökücünün etkisiyle yumuşak durumda olduğu için plastik bir ragle ile yapışkanları sıvayabilirsiniz.

7. Temizlik

Folyo parçaları ve bir miktar kalan yapışkan kalıntılarını temizlemek için merken temizlik solüsyonunu yüzeye uygulayın ve bir bez yardımıyla aracın temizliğini yapın.

Araç folyo sökme rehberinde Merken folyo sökücü size en iyi yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünü edinmek veya bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Yorum bırakın