Folyo Nasıl Sökülür?

Folyo Nasıl Sökülür?

Folyo Nasıl Sökülür? Folyo sökme işlemi tabela sektöründe olanların en çok şikayet ettikleri konuların başında gelmektedir. Zira zaman içinde hava şartlarından dolayı yüzeye yapışan folyonun sökülmesi zorlu bir süreçtir.

Özellikle cam ve araç folyolarında bu durum daha sık görülmektedir.

  • Soğuk sıcak hava değişiminin yaşanması,
  • Folyonun üzerine yeni folyo kaplanması,
  • Kalitesiz folyo seçimi,
  • Zamana bağlı değişimler

Bu durumların yaşanması folyoyu yıpratmakta ve yüzeye tamamen yapışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yıpranmış folyoların sökülmeye çalışılmasında kopmalar meydana gelir ve sağlıklı bir söküm işlemi gerçekleştirelemez.

Bu durumu ancak yaşayanlar bilir. Günlerce parça parça folyo sökmeye çalışanları görmek mümkün. Cam folyolarında iş biraz daha kolay, maket bıçağı ile kazıyabilirsiniz, peki ya arabanın üstündeki folyo? Bunun sonu sanayiye gidip arabayı tekrar boyatmakta bitecektir.

Peki Folyoyu Nasıl Sökeceğiz?

Maddeler halinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıp sorulara yer vereceğiz. Özellikle araç kaplamalarının sökümü baz alınmıştır.

1- Folyo Nasıl Kaplandı?

Öncelikle folyo sökme folyo kaplama işleminden başlar. Araç folyosu nerede kaplanmıştır, hangi folyo kullanılmıştır, kaplamadan önce yüzey iyi temizlenmiş midir, kaplama sırasında köşelerin ve kenarların daha iyi yapışması için PrimerYüzey Yapıcı kullanılmış mıdır? 

Bu faktörler folyo sökümü için önem taşımaktadır. Folyo sökmeye başlamadan önce bu soruların cevabını bilmeniz boşa kürek çekmenizi önleyebilir. 3M ve Averydennison gibi seçkin markalar, folyolarını kolay sökülebilir şekilde tasarlar, söküldüğünde de kolay kolay arkasında yapışkan tabaka bırakmazlar. 

Ancak unutulmamalıdır ki her araç kaplama folyosu yara bandı gibi 2 gün sonra sökmek için değil, yıllarca araç üstünde sabit kalması için tasarlanmıştır. 

2-Söküm İşlemi İçin Uygun Mekan Seçimi

Güneş altında çalışmak folyo yapışkanının araç gövdesine daha fazla yapışmasına neden olacak ve sökmesi zorlaşacaktır. Gölge ve ılık bir ortam olması folyoyu yumuşatacaktır, kış ayında folyo sökmek çok daha zor bir işlemdir ve ortamı ısıtmanız gerekir.

Folyo ısıtıcı araçlar kullanmanız faydalı olacak, işinizi kolaylaştıracaktır.

3-Folyo Sökmeye Yardımcı Araçları Kullanın

Elinizde yardımcı araç gereçler mevcut mu? yoksa sadece el yardımıyla sökmeyi mi planlıyorsunuz? Eğer güneş altında fazla beklememiş, genellikle garajda duran ve üzerinde kaliteli bir folyo varsa elle sökmeye başlayabilirsiniz.

Diğer durumlar için gerekli araçlar;

1- En basit folyo sökme araçları plastik ragle ve kazıyıcılardır. Folyonun altına sokup yapışkan tabakayla üst pvc kısmı ayırarak ilerlenir. 

2- Elektrikli aletler pek yaygın kullanılan bir yöntem olmasa da ısı tabancası folyoyu yumuşatmak için fazlaca kullanılır.

3- Folyo sökücü en zahmetsiz sökme yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

4- Temizlik solüsyonu sökmek için değil, söküm işlemi sonrası kalan yapışkanları temizlemek için kullanılır.

4- Yavaş Hareket Edin

Hızlı folyo sökmeye çalışmak size daha çok zaman kaybettirir. Folyonun kenarlarından başlayarak 20 derece açıyla çekerek sökmeye başlayın. Eğer hızlı kaldırırsanız folyo koparak işinizi zorlaştırabilir. Folyonun yumuşamasını sağlayın.

5- Yapışkan Katmanı Bırakmamaya Çalışın

Üst katmanı kaldırdıktan sonra en önemli bölüm olan yapışkan tabakanın temizlenmesi bölümüne geçin. Tiner, benzin, ısı tabancası ile sökmeye çalışanların takıldığı nokta her zaman yapışkan tabaka olmuştur. Evet, üst deri bir şekilde sökülebilir ancak altındaki yapışkan tabakayı kaldırmak için şimdi iki kat fazla emek harcamanız gerekiyor.

O nedenle tiner ve ucuz folyo sökücü kimyasalları kullanmadan önce bir kez daha düşünün. Bu tür kimyasallar kullanıyorsanız altındaki yapışkana tesir edip etmediğini iyi araştırın. 

Tavsiye olarak; alt katmanda yapışkanı %10-%15 gibi az miktarda bırakan Merken markasını öneririz.

6- Temizleyici Solüsyon ile Son Temizliğini Yapın

Yüzeyde kalan ufak çapta yapışkanlar için boyaya zarar vermeyen temizlik solüsyonları kullanabilirsiniz. Bu kimyasallar yapışkanın özelliğini bitirip kolayca temizlemenizi sağlayacaktır. 

Piyasanın en yaygın yapışkan temizlik solüsyonu Merken‘i kullanabilirsiniz.

Son olarak; eğer ciddi oranda araç kaplama veya sökme işiyle uğraşıyorsanız bu uygulamaya profesyonel yaklaşmanızı öneririz. Kendi aracınızı sökmeye çalışmadan önce araç kaplama atölyesine danışmanız faydalı olacaktır.

4 thoughts on “Folyo Nasıl Sökülür?”

  1. Merken i kullanıyorum, folyo sökme işinde çok başarılı. Aracın boyasına hiç zarar vermiyor, kolay sökülüor.

  2. Pro araç kaplama

    KPMF folyolar yapışkan bırakmıyor, orafol da güzel, ucuz folyolar zamanla araca yapışıyor, çıkmıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir